Yetişkin

Merkezimize İlk Kez Geliyorsanız – Değerlendirmeye gelirken nelere dikkat edilmeli?

Randevunuza vaktinden 5-10 dakika önce gelmeye özen gösteriniz. İlk görüşmenin öncesinde sizden doldurmanızı isteyeceğimiz bazı formlar bulunmaktadır. Görüşme süresi 45 dakikadır. Terapistiniz seansa geç geldiğinde, görüşme sürenizi uzatarak 45 dakikayı tamamlar. Seansa siz geç geldiğinizde, danışmanınız görüşme süresine ekleme yapmaz ve önceden planlanmış olan zamanda bitirir.

Eğer daha önce başka uzmanlar tarafından değerlendirmeler varsa gittiğiniz kurumun, doktorun adını, size vermiş oldukları raporları, ilaç isimlerini, test ve değerlendirme sonuçlarını yanınızda getirmeyi unutmayınız.

Çocuk

Merkezimize İlk Kez Geliyorsanız

İlk görüşme, çocuk ve aile ile tanışma, bilgi alma, çocuğun yaşına ve başvuru nedenine uygun olan test ve değerlendirmeleri yapma, gerekli durumlarda bir sonraki görüşmede yapılacak test ve envanterlere karar verme, terapi süreci hakkında bilgi verme aşamalarını içerir. Sağlıklı bir ilk görüşme seansı için sizin bizlere aşağıda belirtilen hususlarda yardımcı olmanızı dileriz.

Çocuklar kendileriyle ilgili söylenenlere ya da yapılanlara karşı bizim düşündüğümüzden çok daha duyarlıdır. Bazen pek belli etmeseler de çocuklar kendisiyle ilgili bir sıkıntı olduğunu, siz söylemeden sezinleyebilir. Çünkü ilk görüşmede onları daha iyi tanımak için kendilerine doğrudan bazı sorular sorar, bizimle karşılıklı oturmalarını ve hatta bazen tek başlarına bizimle görüşmelerini veya bazı oyunlar oynamalarını, yazı yazmalarını, verdiğimiz bir metni okumalarını isteriz. Dolayısıyla çocuklar kendilerinin görüşmenin merkezi olduklarını anlarlar. Bu nedenle görüşmeye gelmeden 1 gün önce çocuğunuza nasıl bir yere gideceğinizi, orada neler yapacağınızı ve neden gideceğinizi söylemeniz geldiğinizde kendisini daha rahat hissetmesini sağlar.

Bugün seninle bir ablayı ziyarete gideceğiz. Gideceğimiz yer senin gibi küçük çocukların sohbet etmek, oyun oynamak ve daha güzel konuşmayı öğrenmek için gittikleri bir yer. Seni oradaki abla ile tanıştırmak istiyorum. Oradaki abla (terapistinizin ismini öğrenmeniz ve öyle hitap etmeniz iyi olur) seninle değişik oyunlar oynayacak, sana sorular soracak. Belki değişik oyunları vardır, oyun oynarsınız.

Çocuğunuz 7 yaşından küçükse “doktor”, “terapist”, “uzman” gibi sözcükleri kullanmamanızı öneririz. Bu durum çocuklarda tıbbi bir müdahale olacağı endişesi yaratabilmektedir.

Çocuğunuz ilkokula devam etmekte ise konuşmasında ne gibi sorunlar olduğunu anlatabilirsiniz.

-Konuşurken bazı sesleri doğru çıkarmakta zorlanıyorsun.

Ya da

-Konuşurken zaman zaman takıldığın ve söylemek istediklerini rahatça anlatamadığın durumlar oluyor.

Bu konuyla ilgili sana yardımcı olabilecek bir abla ile görüşmeye gideceğiz. Bu abla konuşmasında sorunu olan çocuklara ve büyüklere daha rahat konuşmayı öğretiyor. Ona istediğin soruları sorabilirsin. O da sana bazı sorular soracak ve bu konuda bize yardım edecek, neler yapabileceğimizi konuşacağız.

Değerlendirmeye gelirken nelere dikkat edilmeli?

Randevu saatini belirlerken çocuğunuzun yemek ve uyku saatlerini göz önünde bulundurun. Randevu saatleri sizin istediğiniz ve daha önce randevulandırılmamış olan boş saatlere göre ayarlanır.

Özel durumlar dışında ilk değerlendirmede sadece anne-baba-çocuk ile görüşülür. Eğer çocuğunuza tüm gün bakıcı/babaanne/teyze vb. başka bir kişi bakıyorsa bu bakım veren kişi de değerlendirmeye katılabilir. Bakım veren kişilerin birden fazla olması durumunda bu kişilerden bir tanesinin eşlik etmesi yeterlidir. Daha sonra terapiye başladığımızda çocuk ile ilgilenen tüm yetişkinler terapi seanslarına eşlik edebilir. Ancak kardeşlerin özellikle ilk görüşmede bulunmamaları daha sağlıklıdır. Daha sonraki seanslarda kardeşler size eşlik edebilirler.

Yanınızda oyuncak bulundurmayınız. Eğer kendi oyuncağı ile oynamak isterse terapist ile ilgilenmeyebilir ve oyuncağının elinden alınması durumunda rahatsız olabilir.

Randevunuza vaktinden 5-10 dakika önce gelmeye özen gösteriniz. İlk görüşmenin öncesinde sizden doldurmanızı isteyeceğimiz bazı formlar bulunmaktadır. Görüşme süresi 45 dakikadır. Terapistiniz seansa geç geldiğinde, görüşme sürenizi uzatarak 45 dakikayı tamamlar. Seansa siz geç geldiğinizde, danışmanınız görüşme süresine ekleme yapmaz ve önceden planlanmış olan zamanda bitirir.

Çocuğunuza ait değerlendirme sonuçlarını yanınızda getiriniz. Eğer çocuğunuz daha önce başka uzmanlar tarafından (çocuk psikiyatristi, çocuk gelişimci, nörolog, kulak burun boğaz doktoru, odyolog, psikolog vb.) değerlendirilmiş ise gittiğiniz kurumun, doktorun adını, size vermiş oldukları raporları, ilaç isimlerini, test ve değerlendirme sonuçlarını yanınızda getirmeyi unutmayınız.

Bizimle İletişime Geçin

İletişim